Biti drugačen je ok!

21. 3. smo  obeležili Svetovni dan Downovega sindroma.

Ko se rodimo, imamo vsi ljudje nekje v sebi zapisano, kakšni bomo postali, kakšna bo naša barva las in oči, koliko bomo visoki, hitri ali pametni. Ti podatki so zapisani v vsaki celici našega telesa, v kromosomih. Včasih se že v materinem trebuhu zgodi, da ima otrok en kromosom več. Temu rečemo Downov sindrom.

V Sloveniji se vsako leto rodi približno 15 otrok z Downovim sindromom. Večina jih obiskuje navadni vrtec, kjer se igrajo in učijo skupaj z otroki, ki imajo običajno število kromosomov. Nekateri od njih obiskujejo navadno šolo, drugi posebno šolo, kjer je v razredu manj učencev in se z učitelji lažje učijo.

Danes osebe z Downovim sindromom dosegajo lepe uspehe in razbijajo stereotipe o tem, kaj se da in kaj ne. Vedno bodo malce drugačni, ampak saj s tem ni nič narobe!

Tudi zato smo na podružnični šoli v Temenici obeležili ta dan tako (kot drugje po vrtcih in šolah po Sloveniji!), da smo obuli različne nogavice in pokazali, da je biti drugačen ok.