Nove smernice za prehranjevanje v vzgojno-izobraževalnih zavodih

Spoštovani starši,

z novim šolskim letom 2024/2025 so v veljavo stopile nove smernice za prehranjevanje v vzgojno-izobraževalnih ustanovah. Te smernice prinašajo novosti, ki zajemajo trud za zdravo in bolj trajnostno prehrano vseh nas, še posebej pa si prizadevajo za zdravje otrok.

Ključne smernice, ki so omenjene v smernicah so:

1. Omejevanje sladkorja

V šolski prehrani bomo zmanjšali količino sladkih pijač in pijač z dodanim sladkorjem in tako zmanjšali negativne vplive sladkorja na zdravje otrok. Hkrati bomo spodbujali uživanje naravno sladkih živil, kot je sveže sadje.

1. Raznolika in uravnotežena prehrana

Trudili se bomo zagotoviti, da so jedilniki raznoliki in uravnoteženi in vključujejo zelenjavo in/ali sadjem pri vsakem obroku, povečali pogostost stročnic na jedilniku in zmanjšali količine rdečega mesa. Prav tako bomo vključili polnozrnate izdelke in omejili ponavljanje istih vrst živil čez dan.

1. Nadzor nad porcijami

Otroke bomo še naprej spodbujali, da zaužijejo celoten obrok, vključno z juho in solato. V skladu z novimi smernicami, ni priporočljivo ponujati dodatne porcije ali količinsko večjih obrokov, razen v primeru utemeljenih višjih prehranskih potreb, saj to dolgoročno vodi v nesorazmerje med vnosom energije in njeno porabo.

Za vzpostavitev zdravih prehranskih navad je izrednega pomena sodelovanje med šolo in domom, zato vas prosimo, da tudi doma učence spodbujate k zdravim prehranskim odločitvam, ki prispevajo k zdravju vaših otrok.

Veselimo se sodelovanja z vami pri ustvarjanju zdravih in prijetnih prehranskih navad za vse.

Za pomoč pri načrtovanju oz. pripravi vam prilagam priporočila za oblikovanje zdravega krožnika.

Barbara Jordan
Organizatorica šolske prehrane