Drugošolci na Jurjevi domačiji in OŠ Veliki Gaber

Na jesensko sredo, 16. 10. 2024, so se učenci 2. razreda odpeljali v muzej na prostem, Jurjevo domačijo, ki se nahaja na Občinah pri Trebnjem.

Za učinkovitejše učno delo so se razdelili v dve skupini. Oskrbnik domačije g. Uroš Primc je učencem predstavil vodnjak, hišo in kaščo s pripadajočimi predmeti ter njihovo uporabo. Spoznali so veliko še neznanih pripomočkov, ki so jih pri delu uporabljali naši predniki in se seznanili s številnimi zgodbami o življenju nekoč.

V drugi skupini je bilo zelo živahno, saj so se na igrišču igrali stare otroške igre. Poleg že znanih, kot so Slepe miši in Ristanc, so spoznali še nekaj novih (Rinčke talat, Kozo zbijat …). Preizkusili so se tudi v nošenju svitka na glavi. Igre sta popestrila še dva zajčka, ki so ju učenci z navdušenjem božali in pestovali.

Na poti do šole so za kratek čas obiskali še drugošolce na OŠ Veliki Gaber, s katerimi bodo v letošnjem šolskem letu pletli prijateljske vezi. Sprejeli so jih zelo toplo in gostoljubno. Izmenjali so si tudi uporabna darilca, ki so jih izdelali sami. Vsi so se strinjali, da je bilo srečanje kratko, a sladko, zato se že veselijo naslednjega snidenja.

Učenci so se z naravoslovnega dne vrnili z obilico novega znanja in novimi prijatelji.