Kamen spomina

Tudi letos smo na OŠ Ferda Vesela obeležili dan holokavsta. V projekt Krokus je vključen oddelek devetega razreda, vendar so se s tem seznanili tudi ostali oddelki zadnje triade. Z aktivnostmi smo pričeli že v jesenskem času. Namreč projekt Krokus omogoča mreži vključenih šol zasaditev čebulnic žafrana,  ki simbolično predstavljajo žrtve holokavsta. Nadaljevali smo s pregledom življenja in dela deklice z imenom Ana Frank. Njen pečat je neizbrisen in odseva odraz otroške duše, ki se ji je godila krivica kot še mnogim drugim judovskim otrokom. Njih milijon in pol je moralo zato umreti. Prebrali smo tudi knjigo Noetov otrok (Eric-Emmanuel Schmitt). Pripoved je povezovalna, saj predstavi sobivanje dveh ver in postavi v ospredje človeka. Duhovnik, oče Pons, neutrudno rešuje judovske otroke med drugo svetovno vojno, reši jih kar 271, jim daje zemeljski kruh, zatočišče in hkrati duhovno hrano. Prednost daje življenju, hkrati pa ob vsem rešuje še judovsko kulturo. Zgodba se konča na pozitivni noti, saj deček, ki zgodbo pripoveduje, Jožef, preživi, ohrani svojebitnost in pokaže hvaležnost. Judovski Talmut pravi: »Kdor reši eno življenje, reši cel svet.« Hvaležnost in spomin vsak izkazuje na svoj način. Ni pravega, ne napačnega. Je pa poseben. V znak hvaležnosti in spoštovanja smo prinesli majhne kamenčke.