Bodi zvezda – ne meči petard

V četrtek, 16. 12. 2021, nas je z obiskom razveselil policist, ki je spregovoril o uporabi pirotehničnih sredstev, saj smo že zakorakali v praznični čas, ko je njihova uporaba pogostejša. Učenci smo na kratko strnili nekaj utrinkov policistovega obiska.

Policist nas je opozoril na prepovedano uporabo petard in na varno uporabo raznovrstnih raket. Pozorno smo ga poslušali, ker je to za nas zelo pomembna lekcija. Povedal nam je, da se je nekomu zgodila zelo huda nesreča in je zato skoraj izgubil prst. »Vsi moramo biti zelo previdni, sicer tudi ena majhna iskrica lahko hitro sproži petardo.«

Matevž

o

Policist nam je predstavil nevarnosti pirotehnike. Povedal je, kako se je že veliko ljudi poškodovalo z njo. Poudarjal je, da ni pametno uporabljati pirotehnike in da če jo že uporabljamo, naj smo vsaj previdni. Dodal je, da psom in drugim ljubljenčkom ne smemo metati pirotehničnih izdelkov, saj lahko mislijo, da so to igrače, kar lahko privede do hude nesreče.

Tobija

Policist nam je predstavil nekaj posledic in težav, ki se lahko pripetijo, če uporabljamo petarde. Predlagal je, da se jim čim bolj izogibamo in jih ne kupujemo. Petarde so prepovedane, izredno nevarne, še posebej če se ne pripravimo in ne pazimo na varnost. S petardami in drugimi sredstvi strašimo tudi živali v naravi, lahko pa se celo zgodi, da povzročimo veliko materialno škodo (npr. da zažgemo kozolec), zato je policist poudaril, da jih res ne uporabljajmo, saj si samo tako zagotovimo varnost. Ne mečite petard!                                                                                                                              Klara

o

Najbolj mi je ostalo v spominu, da nas je policist opozoril na varno uporabo pirotehnike. Bolje je denar uporabiti za svoje hobije, kot pa ga vreči v treh sekundah v zrak. Pirotehnika je nevarna tudi za naše hišne ljubljenčke in ostale živali, in sicer zaradi poka, ki jih zelo moti. Poleg tega uporaba pirotehnike ni dovoljena v okolici šole, naseljih … Vako leto se policisti soočajo z raznimi poškodbami, zaradi katerih pa življenje ponesrečencev morda ne bo več isto (osebe so brez prstov, roke …).

Staša

Bližajo se božično-novoletni prazniki, od 26. decembra do 1. januarja pa je pod določenimi pogoji dovoljena uporaba pirotehničnih izdelkov. Policija sicer že zaznava primere, ko mladoletniki pokajo petarde. “Pirotehnika je lahko zabavna, a predstavlja veliko tveganje za poškodbe,” je na obisku v šoli povzel policist Simon Lebar iz Policijske pisarne Ivančna Gorica. Mladoletniki naj pirotehnične izdelke uporabljajo le pod nadzorom staršev. Nepremišljena, neprevidna in objestna uporaba pirotehničnih izdelkov pogosto povzroči telesne poškodbe (opekline, raztrganine rok, poškodbe oči itd.), zaradi močnega hrupa trpijo starejši, bolni, otroci, živali …

Neprimerna uporaba pirotehničnih izdelkov je problem vseh, zato prosimo starše, da nam pomagajo pri ozaveščanju otrok o nevarnostih in možnih posledicah.