Pomagali smo ptičjemu mladiču

Pred tremi tedni je učenka Veronika Sreš (8. b) na poti v šolo našla ptičjega mladiča. Bilo je zelo hladno jutro, ptiček je bil otopel in premražen, zato je ocenila, da potrebuje pomoč. Prinesla ga je v šolo in prosila za pomoč pri njegovi oskrbi. Na pomoč je priskočil Borov spremljevalec Jan Vodovnik, ki ima že kar nekaj izkušenj na tem področju.

Jan je ptička tudi oskrbel in kmalu je postal bolj odziven in živahen. To se je zgodilo ravno v torek, ko imamo na urniku predmet organizmi v naravnem in umetnem okolju. Najprej smo si ogledali informativni plakat »Če najdete ptičjega mladiča izven gnezda«, ki ga je pripravilo Društvo za opazovanje in preučevanje ptic Slovenije. Pogovorili smo se, kaj storiti v primeru najdenih poškodovanih ptic in ptičjih mladičev ter kako lahko pomagamo. Nato smo si ogledali najdenega ptička. Skupaj smo ugotovili, da gre za poljskega vrabca (Passer montanus) in da je kljub temu, da je že operjen, res potreboval pomoč, saj bi v naravi zagotovo poginil. Jan nam je razložil, kako takšnega mladiča oskrbeti. Pokazal nam je tudi, kako poteka samo hranjenje, saj je bil mladič še premlad, da bi jedel sam. Izvedeli smo, da lahko izmučeni, otopeli ptici, ki je v šoku, kot prvo pomoč po kapalki ponudimo kar sladkano vodo, da hitro pridobi nekaj izgubljene energije. Za hranjenje lahko uporabimo trdo kuhano jajce, v mlačni vodi namočene pasje ali mačje brikete, v trgovini za živali pa lahko kupimo tudi ličinke mokarjev. Ptico hranimo s pomočjo pincete ali kitajskih paličic, lahko pa uporabimo tudi nabodala za ražnjiče. Ocenili smo, da bo vrabec potreboval pomoč še kakšen teden. Jan ga je vzel domov v oskrbo, saj ima največ izkušenj ter vse potrebne pripomočke in hrano zanj. Hranil ga je z ličinkami mokarjev in mešanico semen, saj vemo, da so vrabci vsejedi. Vrabec je hitro napredoval in po nekaj dneh je tudi že sam jedel. Za izpust je bilo potrebno počakati lepše vreme. Po besedah Jana je bil izpust uspešen, predvsem pa zelo hiter. Ogledali smo si tudi posnetek izpusta.